Jezte maso, je výživově přínosné!

Živočišné potraviny jsou vysoce výživově přínosné, jejich zásadní omezování v jídelníčku zvyšuje riziko nedostatku více mikroživin, a tak s sebou nese i závažná zdravotní rizika. Zpráva EAT-Lancet, zveřejněná v roce 2019, uvádí, jak vyživovat lidi a zachránit planetu prostřednictvím „planetární zdravé stravy“, která se skládá převážně z plnohodnotných rostlinných potravin. Nový výzkum, který byl zveřejněn v časopise The Lancet Planetary Health, však naznačuje, že planetární zdravá strava neposkytuje dostatek základních vitamínů a minerálů pro výživu celosvětové populace. 

Odhadované nedostatky mikroživin v dietě EAT-Lancet planetary health diet“ odhaluje významné nedostatky v příjmu železa, zinku, vápníku a vitaminu B12.

Nedostatek základních vitamínů a minerálů je znepokojivý, protože nedostatek těchto „mikroživin“ může vést k závažným a trvalým následkům, včetně oslabení imunitního systému a zvýšeného rizika infekcí, ztíženého růstu, vývoje a školních výsledků dětí a snížené produktivity práce, což v konečném důsledku omezuje lidský potenciál.

Nedostatek mikroživin v planetární zdravé výživě je způsoben nízkým množstvím potravin živočišného původu, které tvoří pouhých 14 % celkových kalorií. Aby byla strava pro zdraví planety dostatečně bohatá na mikroživiny, bylo by nutné zvýšit množství potravin živočišného původu s vysokým obsahem živin.

Kromě toho by bylo nutné snížit množství sloučeniny zvané fytát, která brání vstřebávání železa, zinku a vápníku. Toho by se dalo dosáhnout snížením podílu celozrnných obilovin, luštěnin a ořechů – oproti základní planetární zdravé stravě, nikoliv oproti současné spotřebě – nebo nejlépe snížením obsahu fytátů v těchto potravinách prostřednictvím šlechtění a zpracování plodin, včetně namáčení, kvašení a klíčení.