Bylo prokázáno, že dodržování středomořské diety snižuje riziko demence o 20 %. Bylo také prokázáno, že tato strava zlepšuje kognitivní výsledky, zvyšuje objem šedé hmoty mozkové, zlepšuje paměť a snižuje její pokles.
Byla prokázána prospěšnost ketogenní diety při léčbě Alzheimerovy choroby. Tato strava snižuje oxidační stres a zánět a omezuje negativní účinky omezeného metabolismu glukózy v mozku. Kromě toho může zlepšit verbální paměť, pozornost a celkové kognitivní funkce.
Ketogenní strava je však hodně omezující a její dlouhodobé dodržování by mělo být řešeno ve spolupráci s lékařem či nutričním terapeutem. Jako ochranu lze doporučit dostatečný příjem antioxidantů ve stravě, protože Alzheimerova choroba se projevuje vysokou mírou oxidačního stresu.
Nižší hladiny vitaminu D jsou spojeny s horším skóre kognitivních funkcí u pacientů. Nedostatek vitaminu B12 je rovněž rizikovým faktorem Alzheimerovy choroby. Pozorovací studie ukázaly, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají ve srovnání s běžnou populací významně nižší hladiny tokoferolů, tokotrienolů a celkového vitaminu E. V porovnání s běžnou populací je hladina vitaminu E u lidí s Alzheimerovou chorobou nižší. Vitamin E je silný antioxidant a má i protizánětlivé účinky. Dostatečná hladina omega-3 polynenasycených mastných kyselin, zejména EPA a DHA, byla spojena s pomalejším úbytkem kognitivních funkcí a sníženým rizikem demence.
Mozek a mozkové buňky lze stimulovat i theralozou, kterou najdete v českém produktu Prederozim.