Když narazíte na pečivo ještě teplé, zvláště v supermarketech, jde o pečivo z mraženého polotovaru, které se dopéká na místě. Výhodu to má přinejmenším v tom, že nemůže být staré, velké obchody ho dopékají podle toho, kolik ho aktuálně potřebují.
1. Chyba: Teplé pečivo do sáčku
Jakmile teplé pečivo dáte do sáčku a zavřete ho, rychle se zapaří a poměrně rychle takzvaně zgumovatí. Proto sáček necháme chvíli otevřený, aby pečivo vychladlo na okolní teplotu, teprve pak ho můžete uzavřít, aby pro změnu neztvrdlo.
2. Chyba: Zavřený mikrotenový sáček
Pečivo se může jednoduše uchovávat i v pytlíku, látkovém, papírovém nebo mikroténovém. V látce pečivo o něco dříve vyschne, papírový sáček je ale lepší, protože absorbuje část vlhkosti. Pozor na mikroténové sáčky, když je necháte zavázané, výrobek se zapaří a zgumovatí. Je nutno ponechat malý otvor.
3. Chyba: Když si koledujeme o plísně
Doma můžeme pečivo skladovat klasicky – tedy zabalit ho do utěrky a dát do nádoby, která je uzavřená s malou možností odvětrávání, aby mohla vlhkost odejít z prostoru postupně. Jinak si zahráváme se vznikem plísní.
Dobře poslouží dřevěné chlebníky, ale i různé hrnce nebo malé skříňky. Pečivo nám pak vydrží několik dní měkké a bez potíží poživatelné, i když vlastnosti čerstvého už mít nebude.
4. Chyba: Špatné rozmrazování
Pečivo se dá bez potíží zmrazit, ale dělejte to s co nejčerstvějším. Zásadní je pak způsob, jakým ho rozmrazujete. Pokud ho jen vyndáte z mrazáku a necháte na vzduchu, vysuší se a ztvrdne.
Daleko lepší je použít troubu. Malé výrobky není třeba rozmrazovat, můžeme je rovnou rozpékat na 170 až 210 °C, ideálně s párou. Stačí jen dvě až pět minut. Větší výrobky jako chleba nebo bagety necháme nejprve 10 minut odpočívat při pokojové teplotě a potom je dáme oživit do trouby. Pozor, nečekejte zázraky – takto rozpečené pečivo snězte do dvou až čtyř hodin, pak ztvrdne.